NIE ROZUMIEMY WSZYSTKIEGO DO KOŃCA

Ponieważ nie rozumiemy wszystkiego do końca, wiele z tego, co mówimy dzieciom lub wyja­śniamy, da się podważyć i zasługuje na zakwestionowanie. Dojrzałego rozumo­wania uczymy się w trakcie interakcji społecznych, kiedy dochodzi do wymiany argumentów. Dyskutować dzieci uczą się początkowo w kontaktach z innymi, potem dopiero mogą toczyć spory wewnętrzne. Otwarte wyrażanie różniących się poglądów jest kwestią dojrzałości. Na nich opiera się dyskusja, stąd wiedzie droga do idei wyraźniej uformowanych. Jak powiedział Mark Twain: „Wcale nie jest tak, że wszyscy powinniśmy myśleć jednakowo; to wskutek różnicy poglądów ścigają się konie”.