NAPROWADZENIE DYSKUSJI NA ODPOWIEDNI TOR

Wymaga się jednak od niego, by „stanowczo choć delikatnie naprowadzał dyskusję na racjonalne tory”. Nie przekraczając granic neutralności, nauczyciel powinien: zachęcać uczniów do rozwijania cudzych pomysłówstarać się, by uczniowie zobaczyli, co wynika z ich słówNastępnie uczniowie wybrali jedno z pytań, od którego rozpoczęła się dysku­sja. W razie potrzeby pytanie wybiera się w głosowaniu, w tym przypadku jednak postanowiono zająć się pytaniami kolejno w porządku, w jakim je zgłaszano. Na­uczycielka była przygotowana do stawiania pytań pomocniczych podtrzymujących dyskusję, na przykład – czy jest możliwe, by ludzie żyli 200 lat? Co masz na poparcie twierdzenia? Co rozumiesz przez „możliwe”?