Niezwykłe urządzenie do tłumienia hałasu

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie – w sensie negatywnym – ma dla naszego organizmu codzienne, wielogodzinne przebywanie we wszechobecnym hałasie. Dlatego każda inicjatywa, zmierzająca do ograniczenia tego negatywnego zjawiska, jest godna uwagi. Podczas przeprowadzonego konkursu w Poznaniu, organizowanego przez władzę miasta, dla studentów uczelni technicznych naukowców i wynalazków, pierwszą nagrodę uzyskało urządzenie, którego zastosowanie zmniejszy w znaczny sposób poziom hałasu. Swoje zastosowanie znajdzie na pewno w urządzeniach tego rodzaju jak instalacje kominowe, wentylacyjne i do klimatyzowania pomieszczeń. Jest to zadziwiająca prosta konstrukcja, opierająca się w swojej budowie na zasadzie koncepcji, nazywanej śrubą Archimedesa. Może być montowana wewnątrz kominów wentylacyjnych i innych tego typu urządzeń, generujących znaczny hałas – zaletą urządzenia jest jego niska cena, prostota wykonania oraz łatwość zamontowania. Już rozpoczęto czynności zmierzające do uzyskania patentu na to niezwykłe urządzenie.